მუნიციპალიტეტების საბიუჯეტო ფონდი და მისი ხარჯვითი ნაწილი - ეს ის საკითხებია, რომლითაც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი დაინტერესდა.
ქუთაისის „შავი ლაქა" და ჩავარდნილი ინდუსტრია
ქუთაისის თავისუფალმა ინდუსტრიულმა ზონამ ხელისუფლების იმედები ვერ გაამართლა. ხელისუფლება მას „შავ ლაქად" და „აქილევსის ქუსლად" მოიხსენიებს. პროექტი რეალურად ვერ განხორციელდა. შესაბამისად, 12 საწარმოს ამუშავება, მილიარდიანი ინვესტიციები და ათეულობით ათასი სამუშაო ადგილის შექმნა, კვლავ დაპირების ფორმატში რჩება.
წინასაარჩევნო „დახმარება" მცირე მეწარმეებს
ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობა მიმდინარე წლის მაისიდან მიკრო სესხების გაცემას იწყებს. ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების განმარტებით, ბიზნეს-იდეას მხოლოდ ადგილობრივ მცირე მეწარმეებს დაუფინანსებენ.
შემოსავლების სამსახური მეწარმეებს საქმიანობას „უმარტივებს"
00:00 | 19.04.2012
შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციით, სალარო აპარატების გაუმართაობისა და ქვითრის არ ამორტყმის შედეგად გამოწერილი ჯარიმებიდან 2010-2011 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტში 11 მილიონზე მეტი ლარი შევიდა.
ბლოგერობის ეკონომიკური სარგებელი?!
ანინა ტეფნაძე საქართველოში ერთ-ერთი ცნობილი ბლოგერია.ორი წელია, რაც საკუთარი ბლოგი აქვს. მოულოდნელად „ბლოგინგი" მისთვის გართობიდან ეკონომიკური სარგებლის მომტან სამუშაოდ გადაექცა.
„მომგებიანი" აზარტული ბიზნესი შეზღუდვების მოლოდინში
ქუთაისის 2011 წლის ადგილობრივ ბიუჯეტში სათამაშო ბიზნესიდან მიღებულმა მოსაკრებელმა გეგმას 20%-მდე გადააჭარბა. სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელი 2011 წლის გეგმის მიხედვით 1 მილიონ 800 000 ლარამდე იყო განსაზღვრული. თუმცა, მისმა ფაქტიურმა შესრულებამ გეგმაზე 300 000 ლარით მეტი შეადგინა (2 100 000 ლარამდე). ადგილობრივ თვითმმართველობაში განმარტავენ, რომ სათამაშო ობიექტებიდან მიღებული მოსაკრებელი სოლიდურია და ეს მნიშვნელოვნად ზრდის ქალაქის ბიუჯეტს.