"მტერი-მხსნელი" ოპოზიცია დამახასიათებელია პოსტავტორიტარული საზოგადოებებისათვის“
14:46 | 26.11.2012
საქართველოში აქტიურად იქმნება მითები. ამ მითთა შორის არიან განსაკუთრებით პოპულარული მითები. მაგალითად, მითი „მხსნელის“ შესახებ, ან მითი „მტრის ხატებზე“ და ა.შ. რა ხდება, ან კონკრეტულად ჩვენს (პოსტსაბჭოთა ქართული საზოგადოების) შემთხვევაში, რა გახდა მიზეზი აღნიშნული მითების გაჩენისა? newpress.ge-ის კითხვებს პასუხობს ფილოსოფოსი ლელა გაფრინდაშვილი.
„როცა ქართველი მეათე საუკუნის ფრესკას ასე ჩამოფხეკს, ამაზე მეტი ვანდალიზმი რა უნდა იყოს“
11:41 | 12.11.2012
newpress.ge–ის მიერ, ბაგრატის ტაძრის გამქრალი ფრესკის ამსახველი კადრების გავრცელების შემდეგ, ტაძრის რეაბილიტაციის პროცესში განადგურებული მემკვიდრეობის დეტალებზე ჩვენთან საუბარი ისურვა ლევან ჯიქიამ, რომელსაც ბაგრატის ტაძარზე სამუშაოების საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარის თანამდებობა, ჯერ კიდევ 1984 წლიდან 1996 წლამდე ეკავა, შემდეგ კი საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარის პოსტზე, 2001 წლიდან - 2005 წლამდე იმყოფებოდა.
„ეკლესია ტოტალიტარიზმის წყაროდ კი არა ოკეანედ იქცა“
18:52 | 08.11.2012
რელიგია და პოლიტიკა საქართველოში მჭიდროდ „თანამშრომლობენ“. აღნიშნული თანამშრომლობა თავის შედეგებს აჩვენებს, რომელთაც სხვადასხვა შეფასება ეძლევა. საინტერესოა რა შეფასებას აძლევენ პროფესიონალი რელიგიათმცოდნეები მიმდინარე მოვლენებს საქართველოს რელიგიურ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში. newpress.ge-ს სტუმარია რელიგიათმცოდნეობის მაგისტრი, ტუბინგენის უნივერსიტეტის დოქტორანტი ზელიმხან უძილაური.
„კულტურა მთლიანად ათვისებული უნდა გქონდეს პოლიტიკოსს, რომ ხის მოსაჭრელი ცულის ტარად არ იქცე“
13:51 | 01.11.2012
წარმოადგენს თუ არა პოლიტიკა კულტურის ნაწილს საქართველოში? რამდენად არის შესაძლებელი კულტურის მიღმა ცხოვრება? რამდენად გვაზარალებს პროვინციალიზმი კულტურაში და როგორ არის შესაძლებელი მისგან თავის დაღწევა? აღნიშნულ საკითხებზე newpress.ge-ს კულტუროლოგი ლელა იაკობიშვილი ესაუბრა.
ვახტანგ ბალავაძე: „ჩემი პირადი ამოცანაა, ვიბრძოლო ქუთაისის საპარლამენტო სტატუსის შენარჩუნებისათვის“
19:02 | 25.10.2012
იმერეთის ახალი გუბერნატორი, „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ–ერთი ლიდერი, ვახტანგ ბალავაძე რეგიონში გარკვეულ ცვლილებებს არ გამორიცხავს. ენერგეტიკის მინისტრობიდან გუბერნატორის პოსტზე გადმონაცვლებული ვახტაგ ბალავაძე რეგიონში ცვლილებებს როგორც სტრუქტურული, ასევე, საკადრო კუთხით აანონსებს.
"საზოგადოებამ სიფხიზლეს თუ ინერტულობა არჩია, ადვილად მივიღებთ ახალ ავტოკრატიას“
14:05 | 11.10.2012
ახალი რეალობა ახალ გამოწვევებს აჩენს, გამოწვევები კითხვებს ბადებს, რომლებზე პასუხების პოვნაც, ადვილი შესაძლებელია, გახდეს ჩვენი არჩევანისა და შესაბამისად მომავლის განმსაზღვრელი. წარმოქმნილ კითხვათაგან რამოდენიმეზე პასუხის, მოსაზრების მისაღებად newpress.ge–მ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებულ პროფესორს ლევან გიგინეიშვილს მიმართა.
"არ შეიძლება მუდმივად იპრანჭო ისტორიის წინაშე"
00:00 | 30.08.2012
გაგვაჩნია თუ არა პოლიტიკური კულტურა? რამდენად ვართ ადეკვატურნი ახალ რეალობასთან? სწორი ორიენტაციისთვის გვყოფნის თუ არა თავისუფლების ოცწლიანი გამოცდილება? ამ და სხვა თემებზე "ნიუპრესს" ესაუბრება მწერალი და ფილოსოფოსი ტარიელ დათიაშვილი.