ქუთაისის „შავი ლაქა" და ჩავარდნილი ინდუსტრია
ქუთაისის თავისუფალმა ინდუსტრიულმა ზონამ ხელისუფლების იმედები ვერ გაამართლა. ხელისუფლება მას „შავ ლაქად" და „აქილევსის ქუსლად" მოიხსენიებს. პროექტი რეალურად ვერ განხორციელდა. შესაბამისად, 12 საწარმოს ამუშავება, მილიარდიანი ინვესტიციები და ათეულობით ათასი სამუშაო ადგილის შექმნა, კვლავ დაპირების ფორმატში რჩება.
კრიმინალური კვალი სკოლიდან გათავისუფლებული პედაგოგის საქმეში
იანეთის საჯარო სკოლიდან გათავისუფლებული პედაგოგი ნონა ჩაჩუა, უზენაესი სასამართლოსთვის მიმართვას გეგმავს. გასულ კვირას ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ პედაგოგის სააპელაციო საჩივარი არ დააკმაყოფილა. სამტრედიის მუნიციპალიტეტის სოფელ იანეთის საჯარო სკოლის მასწავლებელი ნონა ჩაჩუა, ამავე სკოლის დირექტორის, გულნარა ფხაკაძის ბრძანების გაუქმებასა და სამსახურში აღდგენას ითხოვდა.
წინასაარჩევნო „დახმარება" მცირე მეწარმეებს
ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობა მიმდინარე წლის მაისიდან მიკრო სესხების გაცემას იწყებს. ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების განმარტებით, ბიზნეს-იდეას მხოლოდ ადგილობრივ მცირე მეწარმეებს დაუფინანსებენ.
„ხელისუფლება ყველაფერს გააკეთებს საჩხერეში, ისევე, როგორც სხვაგან, არჩევნების მოსაგებად"
ღიად თუ ფარულად დაწყებული საარჩევნო სამზადისი, მუშათა დაშლილი აქციები და ორგანიზატორად დასახელებული იმერეთის გუბერნატორი, ქუთაისში მშენებარე პარლამენტის დახურული დეტალები და პარლამენტართა სახლების შეჩერებული მშენებელობა, მოსალოდნელი საკადრო ცვლილებები და ბევრი სხვა პასუხგაუცემელი შეკითხვები - როგორ და რისთვის ემზადება ადგილობრივი ხელისუფლება საპარლამენტო არჩევნებისთვის? რა არის ყველაზე მნიშვნელოვანი პროექტები? - არსებულ თემებზე იმერეთის გუბერნატორი ლაშა მაქაცარია საუბრობს:
პოლიტიკური ორთაბრძოლები რეალურიდან ვირტუალურ სივრცეში
ქვეყანაში პოლიტიკური დუღილის ტემპერატურა დღითიდღე მატულობს. ამ დროისთვის კი ტემპერატურამ იმდენად აიწია, რომ პოლიტიკურ ოპონენტებსა თუ მათ აქტივისტებს შორის დაწყებული ორთაბრძოლების არენა, რეალურ სივრცეს გასცდა და ვირტულურ სივრცეში გადაინაცვლა.
ძიძობა განსაზღვრული კრიტერიუმებით
შესაბამისი ასაკი, გამოცდილება და ფიზიკური მონაცემები - ეს ის კრიტერიუმებია, რომელსაც ძიძად მუშაობის მსურველი უნდა აკმაყოფილებდეს. თუმცა, როგორც ირკვევა, ძიძის პოზიცია ბევრად მეტია, ვიდრე აღნიშნულ პოზიციაზე მუშაობის მსურველი.
სავალდებულო 50-ლარიანი გადასახადი სასაფლაოების პროექტისათვის
ქუთაისში, სასაფლაოების ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების მიზნით, სპეციალური პროექტის შედგენა, ნებართვის გაცემა და 50 ლარის გადახდა სავალდებულო გახდა.ცვლილება ქუთაისის საკრებულოს ინიცირებულია.